KRÓTKI ZARYS HISTORII SZKOŁY
Wicedyrektorem pani Magdalena Fimowicz-Wasiak. Obie panie od razu przystąpiły do organizacji 60. jubileuszu powstania szkoły. Wśród gości pojawiły się osoby związane z historią placówki. Były spotkania, rozmowy, wspomnienia, występy uczniów.
Zmiany…
Z nową panią dyrektor do szkoły zawitały nowe wyzwania. Zadbano o unowocześnienie placówki. W każdej sali lekcyjnej pojawiły się komputery z dostępem do Internetu. Szkoła wzbogaciła się również o tablice multimedialne, które unowocześniły zajęcia szkolne. Dla najmłodszych pojawił się w holu „Magiczny Dywan” do zabaw interaktywnych. Tablety, pracownie multimedialne, sprzęt do nauki programowania niewątpliwie rozwinęły szkołę i wprowadziły nowoczesne metody nauczania.
Wychodząc naprzeciw rozwojowi edukacji, placówka zaczęła korzystać z dziennika elektronicznego. Dzięki niemu rodzice mogą na bieżąco być w kontakcie ze szkołą. Monitorują informacje o uczniach, ich oceny, zachowanie, uwagi i sukcesy. Również nowy monitoring na terenie szkoły sprawił, że rodzice mogą spokojnie posyłać swoje pociechy do szkoły bez żadnych obaw.
Szkoła dla uczniów…
Oprócz zwykłych zajęć lekcyjnych szkoła zapewnia swoim uczniom dodatkowe atrakcje. Taką, bez wątpienia jest projekt „Rowerowy Maj”. Nasza placówka jest co roku w gronie najlepszych szkół w Warszawie. Uczniowie przez cały miesiąc przyjeżdżają do szkoły rowerami, zbierając za to specjalne naklejki, które zamieniane są na nagrody indywidualne. Szkoła zaś, za te sukcesy otrzymała już nagrody w postaci miasteczka ruchu drogowego czy wiaty rowerowej. Dla dzieci, rodziców i nauczycieli to kolejny dowód na to, jak zaangażowanych i sprawnych fizycznie mamy uczniów. Często organizowane są również spotkania ze znanymi sportowcami (lekkoatleta - Wojciech Nowicki, bokserka Sasha Sidorenko), aby pokazać naszym wychowankom, jak ważna jest kultura fizyczna i motywacja do osiągania wyznaczonego sobie celu.
Swoją aktywność młodzież realizuje również w działaniach Samorządu Uczniów. Ze względu na liczność oddziałów został on podzielony na tak zwany Mały Samorząd i Duży Samorząd. To tam nasi uczniowie dowiadują się, w jak dużym stopniu mogą wpływać na życie swojej szkoły. Dyskoteki, pikniki, wspólne inicjatywy, zabawy czy udział w posiedzeniach Młodzieżowej Rady Dzielnicy Włochy to tylko niektóre z działań młodzieży. Nasza społeczność szkolna z pewnością nie pozostaje bierna.
Kolejną pozytywną wizytówką szkoły jest Szkolny Klub Wolontariatu od lat prowadzony przez panią pedagog Elę Bielską. To w nim młody człowiek uczy się zaangażowania, empatii, bezinteresowności czy tolerancji. Nasi uczniowie co roku osiągają na tym polu wiele sukcesów. Pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Im więcej kto opuszczony z tym większą miłością służyć mu trzeba – w myśl Brata Alberta Chmielowskiego” , projekt „Łączy nas człowiek” czy projekt związany z osobą Matki Teresy z Kalkuty „Każdy powinien zobaczyć dobroć w twojej twarzy, w oczach i w uśmiechu” to tylko niektóre z nich. Wspólnie zbieramy Szlachetną Paczkę, działamy w WOŚP-ie czy zaopatrujemy schroniska dla zwierząt, pomagamy osobom starszym. To sprawia, że nasza szkoła pokazuje swoim wychowankom właściwą drogę, dobre drogowskazy na przyszłość. Ale i szacunek do przeszłości…
W listopadzie 2018 roku z okazji Święta Niepodległości w szkole miała miejsce prezentacja dioramy przedstawiającej sceny z historii Polski w latach 1918-1920 przygotowanej przez Pracownię Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej oraz nauczycieli i uczniów pod kierunkiem pana Sławomira Rakowieckiego. Zaangażowanie społeczności szkolnej – nauczycieli, rodziców, uczniów sprawiło, że było to niezapomniane wydarzenie. Pokazało po raz kolejny, że historia naszego kraju nie jest obca młodzieży i cieszy się jej dużym zainteresowaniem. Co roku widać to chociażby podczas apeli, recytacji, konkursów, rajdów historycznych czy prezentacji treści patriotycznych.
Reforma systemu oświaty
Na skutek reformy systemu oświaty w roku szkolnym 2018-19 nasza placówka powróciła do kształcenia 8-letniego. Szkoła nie była jednak przygotowana na przyjęcie większej grupy uczniów z tego rocznika. Pojawiły się pierwsze pomysły rozbudowy szkoły. Rodzice absolwentów klas szóstych nalegali, aby ich dzieci pozostały w szkole. Za zgodą władz dzielnicy znowu na szkolnych korytarzach pojawili się siódmoklasiści. Część z niewykorzystywanych do tej pory pomieszczeń została zamieniona na sale lekcyjne, aby pomieścić wszystkie klasy i uniknąć dwuzmianowości. Wskutek zwiększonej liczby oddziałów we wrześniu 2019 roku drugim wicedyrektorem została pani Aneta Kowal.
Uczniów czekał egzamin ósmoklasisty, a nauczycieli całkiem nowe dydaktyczne wyzwanie. Grono pedagogiczne powiększyło się o nauczycieli potrzebnych na etapie nauczania 7-8 klasy. Edukacja dla bezpieczeństwa, fizyka, biologia, chemia czy doradztwo zawodowe to przedmioty, które pojawiły się odtąd w planie lekcji uczniów. Aktywnie przyswajali wiedzę z tych przedmiotów. Konkursy przedmiotowe, olimpiady, projekty – na tych polach nasi uczniowie odnosili mniejsze i większe sukcesy. Ukoronowaniem ich pracy jest corocznie przyznawana szkolna nagroda Złotej Przepiórki. A nauczyciele?
Pełniąc dotąd swoją misję najlepiej jak można, grono pedagogiczne w kwietniu 2019 roku podjęło decyzję o przystąpieniu do ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Przez prawie miesiąc nauczyciele przychodzi do pustej szkoły, w której nie było uczniów. Nie prowadzili lekcji. W tym trudnym okresie nie zabrakło jednak wsparcia rodziców i samych uczniów, którzy zrozumieli powody takich działań. Niestety, postulaty strajkujących nie zostały spełnione, ale nauczyciele w całej Polsce wrócili do pracy, aby umożliwić uczniom spokojną edukację i zakończyć rok szkolny. Nikt nie wiedział wówczas, że kolejny rok szkolny przyniesie jeszcze trudniejsze wyzwanie.
Pandemia
W marcu 2020 roku w całej Polsce zapadła decyzja o zamknięciu szkół podstawowych i przejściu na tryb nauki zdalnej. Nieznany wirus Covid-19 sprawił, że tak naprawdę do chwili obecnej cały czasy szkoła pracuje inaczej niż wcześniej. Zdalnie, hybrydowo, na kwarantannie lub chwilowo stacjonarnie, ale cały czas z obawą o przyszłość.
Nauka bez codziennego, bezpośredniego kontaktu uczniów z nauczycielami i wychowawcami, a także bez ich wspólnej pracy w klasie jest dla większości trudnym wyzwaniem. Grono pedagogiczne bardzo dobrze poradziło sobie z opanowaniem technologii informatycznej i internetowej. Dzieci też bez większych kłopotów opanowały naukę zdalną i zasady z tym związane.
Szkoła zapewniła potrzebującym uczniom i nauczycielom wymagany sprzęt oraz w razie konieczności przestrzeń do korzystania z nauki zdalnej. Maseczki, płyny do dezynfekcji czy nowe obostrzenia już na stałe wpisały się w szkolne życie. Wszyscy jednak tęsknią za normalnością i rzadko kiedy pojawiała się niechęć z powrotu do szkoły. Wręcz przeciwnie uczniowie zaczęli doceniać szkołę – miejsce wspólnych spotkań z rówieśnikami, nauczycielami, miło spędzany razem czas.
Wraz z początkiem roku szkolnego 2021-22 okazało się, że pani Magdalena Fimowicz Wasiak objęła stanowisko dyrektora w innej placówce, tym samym żegnając się z naszą. Jej miejsce zajęła nowa pani wicedyrektor Aneta Andrusiuk.
Od 1wrzesnia 2022 roku pierwszym wicedyrektorem szkoły została pani Małgorzata Bogdańska, do której dołączyła w grudniu 2023 roku pani Joanna Jaczewska
Przyszłość …
W latach 2023-2024 szkoła została rozbudowana i zmodernizowana. Powstał nowy budynek szkoły połączony łącznikiem z istniejącym starym budynkiem. Dzięki rozbudowie poprawiła się sytuacja lokalowa szkoły. Powstała piękna nowoczesna hala sportowa, mała sala gimnastyczna, świetlica, biblioteka, nowoczesne pracownie, szatnia i stołówka. Szkoła jest przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami, posiadamy podjazd oraz windę.
Obecnie szkoła liczy 24 oddziały i uczęszcza do niej ponad 500 uczniów. Liczne grono pedagogiczne oraz pracownicy administracji i obsługi dbają o jej jakość i rzetelność. Miasto cały czas się rozwija i rozbudowuje, dzielnica Włochy również. Stale potrzebne są miejsca, które będą kształcić młode pokolenia. Wszystko wskazuje na to, że Szkoła Podstawowa nr 66 sprosta tym oczekiwaniom.