• Program „EkoMisja Nie Marnuję”

        • OCIEPLENIE KLIMATU - MASZ NA TO WPŁYW!

          Zbliża się czas świąteczny, a my  w ramach realizacji naszego Projektu chcieliśmy pokazać, że  jeden ze świątecznych elementów – jakim jest choinka,  ma również wpływ na naszą planetę.

          Wielu ludzi zadaje sobie pytanie – Sztuczna czy prawdziwa – która choinka jest bardziej ekologiczna?

          Leśnicy przekonują, że żywe choinki są znacznie przyjaźniejsze naturze niż sztuczne. Swój pogląd argumentują następująco: prawdziwe drzewka w czasie swojego życia pracowicie wysysają dwutlenek węgla z atmosfery, w procesie fotosyntezy produkując przy tym tlen, a węgiel wiążąc w swojej strukturze.  Ponad to żywe drzewka są „naturalne”. Przy ich produkcji nie są używane żadne chemikalia (szkodliwe dla środowiska). Choinki ponadto emanują olejkami eterycznymi, które „podkreślają świąteczną atmosferę”.

          Produkcja sztucznych choinek zanieczyszcza środowisko, a samo drzewko po wyrzuceniu rozkłada się 500 lat, nie mogąc na dodatek być poddane recyklingowi. 

          A My stworzyliśmy choinkę przy wykorzystaniu  surowców wtórnych.

          NASZE ZDJĘCIA

           


          NIE MARNUJMY JEDZENIA!

          Czy wiecie Państwo, że w samej Polsce marnuje się tyle jedzenia, ile wystarczyłoby do nakarmienia wszystkich mieszkańców Warszawy przez 10 lat? Marnujemy dużo i praktycznie większości z nas zdarza się czegoś nie spożytkować i wyrzucić do kosza, co nie oznacza, że chętnie o tym mówimy. To ile Polaków marnuje żywność, a to ile osób się do tego przyznaje, to dwie różne kwestie. W Polsce na jednego Polaka przypada średnio 235 kg żywności zmarnowanej w ciągu roku.

          W szkole również zmagamy się z problemem marnowania jedzenia.  Długo zastanawialiśmy się, jak możemy zaradzić temu ważnemu problemowi. Wpadliśmy na pomysł przeprowadzenia akcji w szkolnej stołówce, w której pojawiły się liczne plakaty z hasłami zachęcającymi do ograniczenia marnowania jedzenia.  Akcja zakończona, ale plakaty pozostały – cieszymy się, że spełniły swoje zadanie.

           

          NASZE ZDJĘCIA

           


          JAK POWSTAŁA ENERGIA? ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

          W ramach realizowanego przez szkołę Programu  przygotowanego przez Federację Polskich Banków Żywności,  uczniowie klas czwartych zgłębiali zagadnienia związane z prądem i energią elektryczną.  Podczas zajęć poznali nowe pojęcia. Wiedzą, jak jest wytwarzany prąd, skąd bierze się w naszych mieszkaniach.  Poznali odnawialne i nieodnawialne źródła energii. Wskazywali przykłady wykorzystania rodzajów energii w życiu codziennym. Zbudowali własne wiatromierze służące do pomiaru siły i kierunku wiatru.  Zajęcia i ich tematyka wzbudziły duże zainteresowanie czwartoklasistów.

          NASZE ZDJĘCIA

          „OD CIEBIE ZALEŻY JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁA NASZA ZIEMIA”

          Za nami trzecia akcja w ramach Programu „EkoMisja Nie Marnuję”. Tym razem zastanawialiśmy się, co możemy zrobić dla naszej ziemi. 

          Wiemy, że zmiany klimatu są rzeczywistością. Wzrastają temperatury, zmieniają się rozkłady opadów, topnieją lodowce i śnieg, wzrasta średni poziom mórz na świecie. Ocieplenie jest najprawdopodobniej efektem obserwowanego wzrostu stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze, za który odpowiadają emisje związane z działalnością człowieka. Aby złagodzić zmiany klimatu, musimy zmniejszać ilość tych emisji lub im zapobiegać.

          Ale co uczniowie mogą w tym zakresie zrobić? I tu dużo, prostych i praktycznych pomysłów podsuwa realizowany przez nas Program. Przypomnieliśmy sobie, na czym polega właściwa segregacja odpadów. W szkole pojawiły się specjalne pojemniki,  które wdrażają nas do codziennej segregacji. Akcję zbierania korków połączyliśmy z pomocą chorej dziewczynce. Ale największą atrakcją były rozdawane przez wolontariuszy  torby wielorazowego użytku.  

          NASZE ZDJĘCIA


          „WODA JEST  SKARBEM „

          Pod takim tytułem zrealizowaliśmy kolejny temat  w ramach Projektu „EkoMisja Nie  Marnuję”

          Nikt nie miał wątpliwości, że woda to skarb.  Bo woda to  życiodajna substancja - bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii,  niezbędna do życia wszystkim organizmom na Ziemi. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, żadna roślina. Gdyby jej nie było, nie istniałoby życie. Brak wody uniemożliwia uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Bez wody nie ma żywności, a bez żywności nie ma życia.

          Zastanawialiśmy się, gdzie  zużywamy najwięcej wody.  Zarówno uczniowie jak i nauczyciele mogli wyrazić swoje zdanie w tej sprawie, przyklejając symboliczną kropelkę pod wybraną  przez siebie  kartką przedstawiającą miejsce zużycia wody w codziennym życiu.  Nasza mini ankieta pokazała, że najwięcej wody zużywamy podczas kąpieli.

          NASZA FOTORELACJA

           


           


          Program „EkoMisja Nie Marnuję”

          16 października w Światowym Dniu Żywności, w naszej szkole został zainaugurowany program edukacji ekologicznej „EkoMisja Nie Marnuję”. Przedsięwzięcie jest skierowane do uczniów i nauczycieli, a także do rodziców i opiekunów. Program został przygotowany przez Federację Polskich Banków Żywności. Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

          Założeniem programu jest przybliżenie młodym ludziom problemu marnowania żywności oraz pokazanie jego konsekwencji ekologicznych i społecznych. Działania podjęte
          w ramach projektu będą służyły kształtowaniu szacunku do środowiska przyrodniczego,
          a także podnoszeniu świadomości w zakresie racjonalnego gospodarowania żywnością.

          Warto sobie uzmysłowić, że to właśnie my – konsumenci – jesteśmy odpowiedzialni za 53% marnowanej żywności!

          Zajęcia edukacyjne w szkołach są prowadzone na dwa sposoby:

          Projekt KLASA

          Istotą projektu KLASA jest samodzielna praca uczniów, służąca realizacji określonego przedsięwzięcia (zadania lub problemu dydaktycznego i wychowawczego). Podczas pracy uczniowie samodzielnie zdobywają nie tylko wiedzę merytoryczną, ale dodatkowo uczą się pracy w grupie, realizacji założonych celów i podejmują nowe wyzwania.

          W realizacji projektu KLASA pomagają edukatorzy z Banków Żywności, którzy spotykają się z uczniami na zajęciach wprowadzających w tematykę programu, tj. ekologiczne skutki marnowania żywności. Projekt KLASA kończy się prezentacją uzyskanych rezultatów całej społeczności szkolnej. Wśród sposobów na zaprezentowanie opracowywanych tematów można wymienić m. in.  ekologiczne quizy, filmy edukacyjne, piosenki, konkursy plastyczne, warsztaty kulinarne i wiele innych.

          Szkolne Kluby Niemarnowania

          „Szkolne Kluby Niemarnowania” to idea kółek tematycznych dla chętnych uczniów, dotyczących ekologii oraz zapobiegania marnotrawstwu jedzenia. W ramach „Szkolnych Klubów Niemarnowania” nauczyciel przeprowadza 7 lekcji o ekologii i niemarnowaniu żywności, w tym ekologicznych skutkach marnowani  oraz 5 dodatkowych aktywności.

           

          Za nami pierwsze spotkania z edukatorami oraz Akcja – Dbajmy o naszą Planetę.

          OTO NASZA FOTORELACJA