• Rajd historyczny

• 22 kwietnia odbył się XXXVII Rajd "Szlakiem Naszej Historii" im. por. hm. Jana Cierlińskiego. Tegoroczny Rajd przebiegał pod hasłem: Żołnierze Armii Krajowej, którzy tworzyli w czasie drugiej wojny światowej zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego i walczyli z niemieckim i sowieckim okupantem o wolność naszej ojczyzny. Uczniowie naszej szkoły pod opieką dorosłych odwiedzili miejsca pamięci, aby oddać hołd wszystkim patriotom, poległym i pomordowanym. W rajdzie brało udział 62 uczniów naszej szkoły.

• Mistrzostwa Dzielnicy w dwa ognie usportowione

•      13 kwietnia nasi czwartoklasiści reprezentowali szkołę w zawodach sportowych – dwa ognie. Po wygraniu wszystkich meczów, chłopcy zajęli 1. miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Skład drużyny:

1. Błażej C. (4a)
            2. Bartosz Ś. (4a)
            3. Jan W. (4a)
            4. Antek F. (4b)
            5. Aleksander K. (4b)
            6. Franek S. (4b)
            7. Aleksander T. (4b)
            8. Oskar B. (4c)
            9. Gabriel W. (5b)
            10. Mert K. (5c)
          • Niezwykła lekcja w klasie 7b. Współczesne poetki: Lina Kostenko i Wisława Szymborska – kobiety naszych czasów.

• 3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek – dlatego 22 marca w klasie 7b miała miejsce niezwykła lekcja prezentująca dwie damy współczesnej poezji: Ukrainkę – Linę Kostenko i Polkę – Wisławę Szymborską.

Uczniowie mieli możliwość poznania ciekawych faktów z życia obu poetek, ich zainteresowań, a przede wszystkim – wysłuchania poezji. Wiersze „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej i „Skrzydła” Liny Kostenko w języku ukraińskim zaprezentowała Sasza z klasy 8d, a w języku polskim – Amelia z klasy 7b.

Za przykładem Wisławy Szymborskiej i jej hobby polegającego
            na tworzeniu kolaży uczniowie stworzyli własne wyklejanki. Powstały naprawdę zaskakujące, oryginalne  prace.

Podsumowaniem lekcji mogą być złote myśli zaczerpnięte z wierszy poetek:

„I każdy koniec to nowy początek” (L. Kostenko)

„Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono” (W. Szymborska)

Za pomysł tej lekcji, jej przygotowanie i poprowadzenie dziękujemy pani Walerii. Dzięki takim zajęciom uczniowie  polscy i ukraińscy nawiązują relacje na różnych poziomach: wiedzy, przyjaźni i kultury.

• Wiosenne porządki

•  IV Warszawski Festiwal Wolontariatu Szkolnego - to wydarzenie on-line organizowane w ramach programu edukacyjnego „Ochotnicy warszawscy” w szkołach.

Celem wydarzenia jest dzielenie się doświadczeniami oraz radościami związanymi z wolontariatem, a także zapewnienie rozwojowej zabawy dzięki grywalizacji. Festiwalowe zadania odnosiły się do hasła festiwalowego „Wiosenne porządki”: ekologii, recyklingu i ochrony przyrody.

Nasza wolontariacka drużyna złożona z 6 wolontariuszek  z klasy 5a – Gabrysi, Kai, Hani, Oli, Zosi, Marysi i Weroniki  -  sprawnie poradziła  sobie z  pięcioma  zadaniami. Wykazały się pomysłowością, szybkością w podejmowaniu i wykonywaniu zadań, kreatywnością w podejściu do tematu.

Brawo dziewczyny!

• Podróż do końca życia

• Wychował się w rodzinie alkoholików, staczał się, trafił do więzienia. Pewnego razu powiedział sobie – stop. Zapakował plecak i wyruszył w podróż. To krótkie przedstawienie osoby, z którą uczniowie klas 4 – 8 spotkali się w ramach szeroko pojętej profilaktyki.

- Mama ciągle była pod wpływem alkoholu – mówi Mariusz Kurc. – Już o szóstej rano, nietrzeźwa po nocy, biegła do sklepu. Całymi dniami i nocami nie szło się z nią porozumieć. Pozbawiony opieki matki pan Mariusz również w szkole był traktowany jak ktoś gorszy, źle się uczył, powtarzał klasę. Był niczyj, nie miał domu. Po skończeniu szkoły podstawowej i zawodówki szukał pracy. Przełom w jego życiu nastąpił, gdy zdał sobie sprawę, że w samotnej podróży czuje się najlepiej, że to właśnie jest jego sposób na życie.

Mariusz Kurc zwiedził już 112 krajów Azji, Afryki, Europy i Australię. Zawsze podróżuje sam, zabiera tylko śpiwór i kilkadziesiąt dolarów. Je i mieszka u napotkanych po drodze ludzi. Zawsze ma przy sobie kamerę filmową.

Teraz podróżnik organizuje spotkania dla szkół, instytucji i zakładów karnych, by pokazać, że proste sprawy liczą się w życiu najbardziej.  W swoich opowieściach o pięknie i różnorodności świata  zachęca do zadawania sobie pytań o sens życia, a przede wszystkim motywuje do odważnej realizacji własnych marzeń. Spotkanie  było niezwykle ciekawe, a opowieść rzetelna, poddana życiowej próbie. Dziękujemy za spotkanie.

• Spotkanie z iluzjonistą

• To była niezwykła podróż w świat magii, czarów, humoru, dobrej rozrywki.  Niezapomniane wrażenia, emocje, niedowierzanie, radość, entuzjazm  -  to wszystko za sprawą pana Kacpra Mysiorka - iluzjonisty. Ten młody człowiek, pełen pasji, umiejętności zabawiania, szybkiego nawiązywania kontaktu, porwał i zjednał sobie małą publiczność. Magiczne sztuczki wywoływały na twarzach dzieciaków zaciekawienie, a nawet zachwyt. W znany tylko magikowi sposób pojawiały się i znikały przedmioty: piłki, jajka, karty. Dzieci dzielnie towarzyszyły  iluzjoniście, wypowiadając zaklęcia, a niektóre z nich były też asystentami w magicznych sztuczkach. Głośne brawa i salwy śmiechu były wyrazem uznania dla popisów niecodziennego gościa.