O szkole
Patron
Patron naszej Szkoły ksiądz prałat doktor
Julian Feliks Chrościcki urodził się 26maja 1892 w Szymanach. Rodzina Chrościckich od długiego czasu związana była z Kałuszynem i jego okolicami. W murach tego kościoła kształtowało się powołanie kapłańskie przyszłego księdza, dziekana , profesora seminarium archidiecezji warszawskiej. Jesienią 1916r już jako ksiądz rozpoczął prace duszpasterską w Warce nad Pilicą. Do włochowskiej parafii został skierowany przez warszawską Kurię Biskupią w 1934 roku i pozostał tutaj do swojej śmierci .Był pierwszym proboszczem i budowniczym parafii pod wezwaniem ,św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Swoją posługę rozpoczął od powiększenia i urządzenia kościoła. Postawa księdza sprawiała , że parafianie nie tylko darzyli go zaufaniem ale przede wszystkim podjęli z nim współprace , i poczuli się współodpowiedzialni za rozwijająca się parafię.
Podczas drugiej wojny światowej włochowska parafia za sprawą ks. Chrościckiego stała się centrum konspiracyjnym . Nie zważając na grożące niebezpieczeństwo ksiądz ratował, karmił i leczył potrzebujących ludzi.18 sierpnia 1942r.za prowadzoną działalność został aresztowany i uwięziony na Pawiaku. Mimo interwencji parafian nie udało się zwolnić z aresztu ks. Chrościckiego 17-go stycznia został przewieziony do obozu koncentracyjnego na Majdanku, a 12-go lutego 1943 r. na polecenie gestapo osadzono go na Zamku Lubelskim, skąd cudem został zwolniony 15-go maja 1944 r. Do ocalenia księdza przyczynili się mieszkańcy Włoch , którzy przystąpili do zbiórki pieniędzy na wykupienie księdza. Po odzyskaniu wolności ksiądz wrócił do swojej parafii we Włochach.
Więźniowie Pawiaka , Majdanka i Zamku lubelskiego w swoich wspomnieniach przedstawiają ks. Chrościckiego jako wspaniałego i uśmiechniętego kapłana, który mimo grożącego niebezpieczeństwa, sam będąc chorym , udzielał innym pomocy, pocieszał i dodawał otuchy.
W sierpniu 1944 r. kiedy wybuchło powstanie warszawskie ksiądz organizował pomoc dla ludności warszawy . W sali przy kościele został otworzony szpital , jednocześnie organizowano pomoc dla ludności wypędzonej z Warszawy i wywożonej do obozu w Pruszkowie.
Po wojnie w 1946 r. z inicjatywy księdza Chrościckiego rozpoczęła się budowa nowego kościoła. Dzięki swojej determinacji i pomocy parafian udało mu się zbudować wspaniały, murowany kościół. W dniu 24 czerwca 1965 r. konsekracji kościoła dokonał prymas polski kardynał Stefan Wyszyński .
Parafia tętniła życiem artystycznym. Ksiądz Chrościcki zorganizował salę teatralną gdzie młodzież i dorośli wystawiali sztuki teatralne, jasełka i odbywały się różne uroczystości .
Był wielkim orędownikiem pokoju. Swoją skromnością i prostotą oraz mądrością wzbudzał szacunek wszystkich . Oprócz pracy w włochowskiej parafii prałat pełnił funkcję rektora w seminarium w Warszawie.
Ksiądz Julian Chrościcki zmarł 9 września 1973 r. Pogrzeb księdza był wyrazem miłości do niego, uznania Jego i Jego pracy. Mszę żałobną odprawił prymas ksiądz Stefan Wyszyński, wieloletni przyjaciel księdza. Jego grób znajduje się w podziemiach wybudowanego kościoła.
Ksiądz prałat doktor Julian Feliks Chrościcki swoim życiem i postawą uczył jak stać się lepszym, dążyć do doskonałości . Był wielkim humanistą. Stawiał dobro człowieka na pierwszym miejscu. Miał na względzie godność każdego, oraz prawo do szacunku i miłości. Dzieci i młodzież naszej szkoły przyjmując Go jako patrona mają prawdziwy autorytet i wzór do naśladowania w stawaniu się mądrymi i wartościowymi ludźmi.
Katechetka Ewa Czaplińska