Szkolny Klub Wolontariusza - Kodeks etyczny
Szkolny Kluby Wolontariusza (SKW) to miejsce dla ludzi o dobrych sercach, mądrych pomysłach i pragnieniu niesienia pomocy. Kapitałem jest entuzjazm w niesieniu pomocy bliźnim i chęć poprawienia wizerunku otaczającej rzeczywistości. Głównymi celami szkolnego klubu, który skupia młodych ludzi podejmujących bezinteresowną służbę na rzecz innych jest: pomoc rówieśnikom w trudnych sytuacjach, wpieranie ciekawych inicjatyw uczniowskich, promowanie życia bez uzależnień, wyszukiwanie autorytetów i pomoc w rozwijaniu zainteresowań uczniów, pomoc osobom niepełnosprawnym, chorym, samotnym, działania na rzecz środowiska naturalnego.
Szkolny Klub Wolontariusza działa w ramach szkoły na terenie, której się znajduje.
Członkami są młodzi ludzie, dziewczęta i chłopcy, którzy są uczynni, życzliwi i bezinteresowni. Obowiązuje ich regulamin Szkolnego Klubów Wolontariusza, a przede wszystkim dwie zasady: zasada osobistej pracy i zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, zasada etyczna „wstyd za zło.”
Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza postanowili, aby za osobę Patrona uznać Patrona szkoły ks. Juliana Chroscickiego, który całe swoje życie poświęcił bezinteresownej pomocy bliźniemu.
Zasada naczelna Szkolnego Klubu Wolontariusza to - „Wychowanie poprzez pracę i pomoc słabszym.” Członkowie SKW na co dzień pracują na rzecz: rówieśników - pogotowie naukowe, dzieci - zbiórka darów, pomoc w lekcjach, organizacja czasu i starszych - odwiedziny indywidualne w domach pomocy społecznej
Członkowie SKW aktywnie przeciwstawiają się przemocy, brutalności, wulgarności oraz starają się przezwyciężyć własne słabości utrudniające bycie w pełni wolnym i odpowiedzialnym człowiekiem. Na co dzień wolontariusze używają słów:„proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”. Podstawą funkcjonowania w SKW jest przyjaźń i szczerość, nawet jeśli bywa trudna.
Kodeks etyczny wolontariusza
Być pewnym – Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.
Być przekonanym – Nie oferuj swej pomocy, jeżeli
nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.
Być lojalnym – Zgłaszaj sugestie, nie uderzaj w innych.
Przestrzegać zasad – Nie krytykuj rzeczy, których nie
rozumiesz. Może okazać się, że mają swoje uzasadnienie.
Mówić otwarcie – Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz.
Chętnie uczyć się – Rozszerzaj swoją wiedzę.
Stale się rozwijać – Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.
Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą – Będziesz pracował lepiej i zwiększą satysfakcją,
wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje.
Być osobą, na której można polegać – Praca jest zobowiązaniem.Wykonuj to, co zgodziłeś
się zrobić.
Nie składaj obietnic, których nie jest w stanie spełnić.
Działać w zespole – Znajdź dla siebie miejsce w grupie.
Samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny.