1 października został ogłoszony – Ogólnopolskim Dniem Tornistra.
Właśnie wtedy ma się odbywać w całym kraju ważenie plecaków, które na swoich barkach dźwigają uczniowie. Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego w tej kwestii są proste: tornister wraz z zawartością nie powinien ważyć więcej niż 10 procent wagi dziecka. Realia są jednak inne: szkolny tornister nierzadko jest dwa razy cięższy niż powinien, a uczniowie aż uginają się pod jego ciężarem. Z doświadczenia wiemy, że inaczej do edukacji podchodzą uczniowie, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkołą. W ich tornistrach znaleźć można nie tylko podręczniki, ćwiczenia i zeszyty. Dzieci noszą ze sobą także przybory plastyczne, drugie śniadania, butelki z napojami i czasem nawet zabawki. Natomiast w plecakach starszych uczniów jest mniej zbędnych rzeczy, ale noszone przez nich podręczniki i zeszyty są znacznie cięższe.
Sanepid sugeruje, że jednym z rozwiązań, które pozwoliłoby dzieciom na częstsze pozostawianie podręczników w szkołach, byłoby zredukowanie ilości zadań domowych. Innym pomysłem jest też zakup tylko cienkich zeszytów w miękkich oprawach oraz jednokomorowych piórników na przybory szkolne.
Jednym z warunków właściwego i normalnego rozwoju fizycznego dziecka jest kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Złe nawyki związane z noszeniem zbyt dużego obciążenia na plecach oraz utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała, mogą przyczynić się do bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc i nieprawidłowej statyki ciała, a w efekcie doprowadzić do poważnych schorzeń ortopedycznych i neurologicznych. Celem Ogólnopolskiego Dnia Tornistra jest poinformowanie o działaniach Ministerstwa Edukacji Narodowej we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną, na rzecz edukacji prozdrowotnej ukierunkowaną na profilaktykę wad postawy.
UWAGA RODZICE!
Ciężar plecaka pomnożony przez 10 nie powinien przekraczać wagi dziecka!