Czymże byłoby omówienie „Akademii pana Kleksa” bez przeprowadzenia słynnej lekcji kleksografii? Nasi Uczniowie z klasy IV a przenieśli się w świat fantazji i z radością poznawali sztukę tworzenia kleksów.
Na czym dokładnie polega? „Kleksografia polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka kleksów, a potem arkusz składa się na pół i kleksy rozmazują się na papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt, postaci. Do nich dopisujemy odpowiednie historyjki (…)” J. Brzechwa
Tego dnia, na lekcję języka polskiego dzieci przyniosły farby, a niektóre atrament, pędzle, kartki… i zaczęło się robienie kleksów! Wśród nich znalazły się motyle, koty, żaby, smoki… Następnie uczniowie powstałym ilustracjom nadawali tytuły i próbowali literackich sił, układając do swojego kleksa krótki wierszyk, rymowankę lub historyjkę.
Wszyscy świetnie się bawili!