• Szkolny Klub Wolontariusza - Kodeks etyczny

• Szkolny Kluby Wolontariusza (SKW) to miejsce dla ludzi o dobrych sercach, mądrych pomysłach i pragnieniu niesienia pomocy. Kapitałem jest entuzjazm w niesieniu pomocy bliźnim i chęć poprawienia wizerunku otaczającej rzeczywistości. Głównymi celami szkolnego klubu,  który  skupia młodych ludzi podejmujących bezinteresowną służbę na rzecz innych jest: pomoc rówieśnikom w trudnych sytuacjach, wpieranie ciekawych inicjatyw uczniowskich, promowanie życia bez uzależnień, wyszukiwanie autorytetów i pomoc w rozwijaniu zainteresowań  uczniów, pomoc osobom niepełnosprawnym, chorym, samotnym, działania na rzecz środowiska naturalnego.

Szkolny  Klub Wolontariusza działa w ramach  szkoły na terenie, której się znajduje.

Członkami są młodzi ludzie, dziewczęta i chłopcy, którzy są uczynni, życzliwi i bezinteresowni. Obowiązuje ich regulamin  Szkolnego Klubów  Wolontariusza,  a przede wszystkim dwie zasady: zasada osobistej pracy i zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, zasada etyczna „wstyd za zło.”

Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza postanowili, aby  za osobę Patrona  uznać Patrona szkoły ks. Juliana Chroscickiego, który całe swoje życie poświęcił bezinteresownej pomocy bliźniemu.

Zasada naczelna Szkolnego Klubu Wolontariusza to -  „Wychowanie poprzez pracę i pomoc słabszym.”  Członkowie SKW na  co dzień pracują na rzecz: rówieśników - pogotowie naukowe, dzieci zbiórka darów, pomoc w lekcjach, organizacja czasu i starszych - odwiedziny indywidualne w domach pomocy społecznej

Członkowie SKW  aktywnie przeciwstawiają   się przemocy, brutalności, wulgarności oraz  starają się przezwyciężyć własne słabości utrudniające bycie w pełni wolnym i odpowiedzialnym człowiekiem. Na co dzień wolontariusze używają słów:„proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”. Podstawą funkcjonowania w  SKW jest przyjaźń i szczerość, nawet jeśli bywa trudna.

Kodeks etyczny wolontariusza

Być pewnym Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym   ludziom.

Być przekonanym Nie oferuj swej pomocy, jeżeli

nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.

Być lojalnym Zgłaszaj sugestie, nie uderzaj w innych.

Przestrzegać zasad Nie krytykuj rzeczy, których nie

rozumiesz. Może okazać się, że mają swoje uzasadnienie.

Mówić otwarcie Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz.

Chętnie uczyć się Rozszerzaj swoją wiedzę.

Stale się rozwijać Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.

Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą Będziesz pracował lepiej i zwiększą satysfakcją,

wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje.

Być osobą, na której można polegać Praca jest zobowiązaniem.Wykonuj to, co zgodziłeś

się zrobić.

Nie  składaj obietnic, których nie jest  w stanie spełnić.

Działać w zespole Znajdź dla siebie miejsce w grupie.

Samotnik działający na własną rękę jest mało  skuteczny.