Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania zainicjował w 2007 r. ówczesny komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia Markos Kyprianou. Jego celem jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywania się.
My dorośli wiemy, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Eksperci głośno mówią o tym, że dla dzieci najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest pierwsze śniadanie. Pierwsze śniadanie jest dlatego tak ważne, bo po przespanej nocy poziom glukozy we krwi jest niski, a jeśli dziecko nie zje porannego posiłku, może się on dodatkowo obniżyć. Upośledza to funkcje komórek całego organizmu, ale szczególnie komórek nerwowych mózgu i wpływa niekorzystnie na procesy poznawcze, w tym na tempo przypominania sobie zdobytych wiadomości. Według licznych badań, spożywanie śniadań wpływa na lepszą koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia i rozwój intelektualny. Uczniowie, którzy nie jedzą drugiego śniadania, częściej skarżą się na bóle głowy, złe samopoczucie, rozdrażnienie i konflikty z rówieśnikami, a także mają gorsze wyniki w nauce.
A ponieważ 8 listopada obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Śniadania postanowiliśmy w naszej szkole wspólnie zatrzymać się i „podegustować” wspólnie przygotowane zdrowe śniadania. Cieszy fakt, że znalazły się klasy, w których wszyscy razem z przyniesionych produktów „wyczarowali” smakowite śniadania, przekąski. Z radością patrzyliśmy na zaangażowanie i umiejętności dzieciaków. Nieodzowna okazała się pomoc jak zawsze gotowych do współpracy rodziców.