• Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

          • Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Zaznacza, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka.

            W Polsce od 2014 r.  (kiedy to Sejm na wniosek  Rzecznika Praw dziecka podjął uchwałę o ustanowieniu Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka) 20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. To okazja do przypomnienia, że dzieci mają prawo do szczególnej troski i pomocy.

            Dla zaznaczenia wyjątkowego znaczenia Dnia Praw dziecka nasi Wolontariusze przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek happening, podczas którego ubrani w niebieskie koszulki z przygotowanymi prawami dziecka chodzili po szkole i apelowali o poszanowanie ich godności, o życzliwość, prawo do prywatności czy szacunek. Ten niebieski pochód zakończył się w sali gimnastycznej, gdzie zebrani uczniowie mogli wysłuchać pięknego wiersza M. Brykczyńskiego „Prawa dziecka”. Dodatkowo chętni uczniowie zostali zaproszeni do wypełnienia testu o  prawach dziecka.

            Cieszy nas fakt, że wielu uczniów i nauczycieli odpowiedziało na naszą prośbę
            i tego dnia przyszło do szkoły ubranych  na niebiesko.

            Ela Bielska – koordynator SKW

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • 5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, a także przekazują ważne prawdy życiowe i uniwersalne wartości moralne.  Postacie z bajek  często stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. Któż z nas dorosłych nie ma swojej ulubionej bajki z dzieciństwa?

            Tego dnia grupa wolontariuszy z kl. 7a zdała swój pierwszy „egzamin” z tego, co to znaczy być odpowiedzialnym, kreatywnym, odważnym wolontariuszem.  Sami przygotowali rekwizyty, zagadki z bajek swojego dzieciństwa i udali się do naszych najmłodszych uczniów z oddziału „0”, aby poprowadzić z dzieciakami bajkowe zajęcia.

             Jako koordynator SKW jestem z nich dumna. Pokazali, że jeśli czegoś się podejmują, to pomimo przeszkód potrafią to wykonać.

          • Projekt „Pchli Targ” - zbiórka dla schroniska dla bezdomnych zwierząt.

          • Już po raz kolejny w naszej szkole została zorganizowana akcja dobroczynna na rzecz bezdomnych zwierząt przebywających w schroniskach i szpitalach. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć, że są wśród nas istoty, które żyją, myślą i czują, ale nigdy do nas nie przemówią, nie zwrócą się bezpośrednio o pomoc – to  właśnie  ZWIERZĘTA.

            W najtrudniejszej sytuacji są bezdomne zwierzaki, których jest niestety coraz więcej. Setki, tysiące psów i kotów pozbawionych domu, opieki, często chorych, cierpiących w samotności. 

            Akcja pokazała  ogromną wrażliwość naszych uczniów, rodziców, opiekunów i społeczności szkolnej. Zebrane podkłady, koce, ręczniki zostały przekazane  na rzecz schroniska i szpitala dla zwierząt w Nowym Dworze Mazowieckim.

            Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za zaangażowanie. Warto pamiętać, że często nawet drobny gest, odruch serca może nieść pomoc i ratunek potrzebującym.

            Szkolny Klub Wolontariatu.

             

          • Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

          • Klasy 3b i 3c uczciły Święto Niepodległości przygotowując  gazetkę i wykonując kolorowanki XXL Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz okolicznościowej mapy Polski. Przystąpiliśmy także do akcji "Szkoła do hymnu", słuchaliśmy patriotycznych pieśni, śpiewaliśmy piosenkę "Myślimy o Polsce", w skupieniu i zadumie słuchaliśmy "Etiudy rewolucyjnej" Fryderyka Chopina. Zajęcia urozmaiciły quizy o Polsce. 

            klasy_trzecie.mp4

            10 listopada uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości – biblioteka szkolna tradycyjnie, jak co roku, włączyła się w obchody tego święta. Uczniowie mogli tutaj poszerzać swoją wiedzę na temat odzyskania przez Polskę niepodległości, biorąc udział w konkursach, czytając wybrane książki i opracowania, słuchając pieśni patriotycznych.

            Osoby przebywające na kwarantannie zapraszamy do biblioteki po powrocie do szkoły, wtedy też  nastąpi rozstrzygnięcie konkursów.

          • Lekcja kleksografii w klasie 4a

          • Czymże byłoby omówienie „Akademii pana Kleksa” bez przeprowadzenia słynnej lekcji kleksografii? Nasi Uczniowie z klasy IV a przenieśli się w świat fantazji i z radością poznawali sztukę tworzenia kleksów.

             

            Na czym dokładnie polega? „Kleksografia polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka kleksów, a potem arkusz składa się na pół i kleksy rozmazują się na papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt, postaci. Do nich dopisujemy odpowiednie historyjki (…)” J. Brzechwa

             

            Tego dnia, na lekcję języka polskiego dzieci przyniosły farby, a niektóre atrament, pędzle, kartki… i zaczęło się robienie kleksów! Wśród nich znalazły się motyle, koty, żaby, smoki… Następnie uczniowie powstałym ilustracjom nadawali tytuły i próbowali literackich sił, układając do swojego kleksa krótki wierszyk, rymowankę lub historyjkę.

            Wszyscy świetnie się bawili!

          • Wolontariusze podczas 43. Maratonu Warszawskiego

          • Wszystko zaczęło się od zaproszenia naszej grupy Wolontariuszy przez Fundację Rak’n’Roll do pomocy przy 43. Maratonie Warszawskim.  Naszym zadaniem było aktywnie kibicować
            i dopingować wszystkich biegaczy, a w szczególności tych biegnących na rzecz podopiecznych  Fundacji.  I tak w niedzielny poranek - 19 wolontariuszy pojawiło się w strefie kibica  Fundacji Rak’n’Roll.  Było gwarno, wesoło, była okazja do rozmów o pomaganiu choćby tylko poprzez wsparcie takie, jakiego udzielaliśmy na Maratonie my. Na koniec usłyszeliśmy, że jesteśmy niezwykle zgraną, odpowiedzialną grupą wolontariuszy. Jesteśmy dumni z naszych młodych  wolontariuszy.

          • Akcja sprzątania liści

          • Pierwsze tygodnie jesieni za nami, liście lecą z drzew, pełno ich wokół naszej szkoły.

            W piątkowe popołudnie grupa chętnych wolontariuszy postanowiła pomóc naszym panom dozorcom w sprzątaniu nadmiaru liści.  Wyposażeni w grabie, miotły i worki ruszyli grabić liście. Praca szła im bardzo sprawnie dzięki dobrej organizacji – szybko podzielili się zadaniami, czego wynikiem było zgrabienie  sporej ilości liści. Pracy towarzyszył uśmiech i dobra zabawa, nikt nie próżnował, wszyscy chętnie wykonywali powierzone im zadanie.

          • Dzień Jabłka

          • Wszyscy jabłka chętnie jemy
            i DZIEŃ  JABŁKA  ŚWIĘTUJEMY

            Późne lato i wczesna jesień kojarzą się z jabłkami. Ten owoc ma wiele zalet. Po pierwsze, jabłka pochodzą z Polski, po drugie, są tanie, po trzecie, są pyszne i zawierają wiele witamin! 

            23 września  - pierwszego dnia jesieni - w naszej szkole jabłko obchodziło swoje święto. Szkolni Wolontariusze  już po raz siódmy  zorganizowali „Dzień Jabłka”. Jak co roku korytarz  główny zamienił się mini sad z pełnymi skrzynkami jabłek. Rumiane, świeże owoce przeznaczone były dla wszystkich uczniów i tych dorosłych, którzy zechcieli zasmakować soczystych skarbów polskich sadów.

            To był prawdziwy zastrzyk witamin!

          • Wirtualne Podróże

          • W tym roku szkolnym nasze klasy trzecie biorą udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym "Wirtualne Podróże". Trzymamy kciuki!

          • Narodowe Czytanie

          • Dnia 4.09.2021 r. w gminie Nieporęt odbyła się druga edycja Narodowego Czytania. Akcja organizowana przez Prezydenta RP ma na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do sięgania po największe dzieła narodowe. Naszą szkołę reprezentowała pani Agnieszka Jędrzejczak, która od dwóch lat działa w Fundacji Ogród Edukacji. W tym roku, jako pani Dulska, przekonywała do zapoznania się z komediodramatem ,,Moralność Pani Dulskiej”.

            Chcąc zachęcić uczniów do czytania książek i poznawania twórczości polskich pisarzy, w świetlicy szkolnej raz w tygodniu wszyscy będą czytali książki wraz z nauczycielami. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa poszerzy grono czytelników z naszej szkoły.

          • Projekt "Warszawa na tropach kultury i sztuki"

          • Nasi mali aktorzy na scenie Pikniku z okazji 70 – lecia przyłączenia  Dzielnicy Włochy  do Warszawy

            A wszystko to za sprawą projektu – „Warszawa na tropach kultury i sztuki”

            Autorem projektu były - Anna Olej – Kobus., Katarzyna Gawkowska – Marciniak oraz Katarzyna Nowak – Zawadzka działające w Stowarzyszeniu „Sercem malowane” .

            Dzięki nim, dzieciaki  z nauczania początkowego odbyły wspaniałe lekcje o Warszawie, podczas których powstały niezwykłe opowiadania.   Krótkie historie i ilustracje wykonane przez dzieciaki przyczyniły się do powstania książki  "Nowe opowiadania warszawskie" – trzydzieści opowiadań czterech klas włochowskich szkół, przeplatanych rysunkami dzieci.  Zakończeniem projektu było przygotowanie krótkich etiud opartych na wcześniej powstałych opowiadaniach i występ na Pikniku.

            Bardzo intensywna praca stała się dla dzieci niezapomnianą przygodą.  Nasi mali aktorzy spisali się wspaniale.

             Gratulujemy!

          • Dzień Kropki

          • Międzynarodowy Dzień Kropki -  święto kreatywności, odwagi i zabawy.

            Idea tego dnia bierze się z książki Reynoldsa o małej dziewczynce Vashti, która dzięki swojej nauczycielce odkrywa talent do ….. rysowania kropek. To dzięki wychowawczyni, która powiesiła jej małą kropkę w galerii, dziewczynka zaczyna w siebie wierzyć. A co najważniejsze tę wiarę w siebie przekazuje dalej. Pomaga kolejnej osobie odkryć swoje mocne strony. I to jest najważniejsze przesłanie – dobro, które się mnoży. Każdy coś potrafi, każdy ma jakiś talent.

            Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji - Międzynarodowego Dnia Kropki.  15 września obchodzimy  International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest właśnie niepozorna kropka.

            Co działo się tego dnia w naszej szkole? -  kropki pojawiły się wszędzie: na ubraniach, dekoracjach, w tematyce lekcji,  specjalnie przygotowanych zadaniach do wykonania, projekcja filmiku o "The dot" o Vashti.

            Nasz Szkolny klub Wolontariatu przygotował dla dzieciaków z kl. 0 – 3 loterię fantową, która przyniosła wszystkim dużo radości, każdy mógł wziąć jakiś drobiazg  dla siebie.

            Już za rok kolejne święto Kropki!