• Życzenia świąteczne

          • Życzymy Państwu, aby nadchodzące Święta Wielkanocne

            napełniły Wasze serca radością i nadzieją.

            Niech ten szczególny czas

            wniesie do naszych serc wiosenną radość i spokój.

            Zdrowych i rodzinnych Świąt.

            Dyrekcja, Pracownicy i Uczniowie

            Szkoły Podstawowej nr 66 w Warszawie

          • Światowy Dzień Zdrowia 2022

          • Nasza Planeta, nasze zdrowie

            W ramach obchodów tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia uwaga Światowej Organizacji Zdrowia koncentruje się wpływie klimatu na zdrowie ludzi oraz na działaniach, które należy podjąć, aby zatrzymać zmiany klimatyczne. WHO szacuje, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. Obserwowany obecnie kryzys klimatyczny, jest największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości.

            Ponad 90% ludzi oddycha niezdrowym powietrzem, skażonym zanieczyszczeniami pochodzącymi ze spalania paliw kopalnych. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i zmianę warunków ich życia. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne znajdują się na dnie najgłębszych oceanów i na szczytach najwyższych gór, trafiły nawet do naszego łańcucha pokarmowego. Systemy produkujące wysoko przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędzają falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych. Te niekorzystne zmiany klimatyczne i zdrowotne są efektem decyzji politycznych, społecznych i handlowych.

            Pandemia COVID-19 pokazała nam uzdrawiającą moc nauki, ale uświadomiła na także nierówności w dostępie do zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę na potrzebę działań skierowanych na poprawę zdrowia ludzi teraz i w przyszłości, bez naruszania limitów ekologicznych. Gospodarka światowa powinna mieć na celu dobro człowieka, równość i zrównoważony rozwój ekologiczny. Cele te przekładają się na długoterminowe inwestycje, budżet, ochronę socjalną oraz strategie prawne i podatkowe. Przerwanie destrukcji planety i zdrowia ludzkiego wymaga działań legislacyjnych, reformy gospodarczej, a w wymiarze jednostkowym powinno się koncentrować na dokonywaniu zdrowych wyborów.

            Żyjemy na planecie, od której zależy nasze zdrowie,

            tak jak jej zdrowie zależy od nas.

            Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=ZmV9wQoAvHo

            Źródło: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022


            Ku_przyszlosci_-_7_kwietnia.pdf

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony każdego roku 2 kwietnia - ma na celu podnoszenie świadomości społecznej  i wiedzy  na temat autyzmu. W geście solidarności i wsparcia osób z zaburzeniami ze spectrum 2 kwietnia cały świat zapala się na niebiesko. Akcja „Zaświeć się na niebiesko” jest inicjatywą zainaugurowaną w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. Głównym celem tej akcji jest podnoszenie wiedzy na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Nie bądźmy obojętni na ich los. Autyzm jest wśród nas, nauczmy się akceptacji, wyzbądźmy stereotypów, edukujmy się, a wtedy zrozumiemy, że wszyscy tworzymy ten świat, dla wszystkich z nas jest tu miejsce!

            W naszej szkole również nie zabrakło niebieskich akcentów i symboli Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Uczniowie z klas 1 – 3 zostali zaproszeni do konkursu  plastycznego pt. „Pomaluj świat na niebiesko”, a uczniowie klas starszych do konkursu pt.  „Autyzm – wartość dodatnia” polegającego na nagraniu ciekawej rozmowy, wypowiedzi uczniów z klasy na temat autyzmu.

            Z wykonanych prac plastycznych już powstała piękna niebieska wystawa. Na prace klas starszych czekamy do 8 kwietnia.

            Nie zabrakło również niebieskich balonów, którymi obdarowaliśmy uczniów z klas 0 – 3.

            Jednak to nie te symbole są najważniejsze... uczniowie naszej szkoły swoje wsparcie, akceptację i zrozumienie mają okazję okazywać na co dzień. W gronie kolegów i koleżanek w wielu klasach są uczniowie z zaburzeniami ze spectrum autyzmu. W ten sposób dzieci i młodzież w naturalny sposób uczą się postaw empatycznych, uczą się reagowania w sytuacjach trudnych, mają możliwość realnie wykazać się tolerancyjną postawą.

            Ela Bielska i Magdalena Gelios

             

        • Wolontariusze na 16. Półmaratonie Warszawskim -  Półmaratonie Pokoju
          • Wolontariusze na 16. Półmaratonie Warszawskim - Półmaratonie Pokoju

          • Wczesny, dosyć zimny niedzielny poranek nie był straszny dla naszej grupy wolontariackiej. Już po raz kolejny udaliśmy się wspierać biegaczy 16. Półmaratonu Warszawskiego – szczególnie tych, którzy biegną dla  pacjentów onkologicznych wspieranych przez Fundację Rak'n'Roll. A w tym roku było ich 200 i dla pacjentów zebrali ok. 140 tys. zł. Tegoroczna edycja półmaratonu odbywała się pod zmienioną, symboliczną nazwą - Warszawski Półmaraton Pokoju - jako gest solidarności z Ukrainą i znak sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na niepodległe państwo.

            My  nie biegliśmy, ale z wielkim zapałem, głośno dopingując, wyrażaliśmy swoje wsparcie dla biegaczy i pacjentów, a także dla Ukrainy.

             

            Ela Bielska – koordynator SKW

          • Dzień Wrażliwości - Dzień Osób z Zespołem Downa

          • 21 marca  -  to dzień, w którym witamy nie tylko wiosnę, ale również to dzień poświęcony osobom z Zespołem Downa.  My już wiemy, że nie jest to dzień kolorowej skarpety, bo nie ona jest tu najważniejsza. 21 marca to Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. To dzień ludzi, nie ubrań. To dzień osób, które urodziły się z dodatkowym chromosomem. Kolorowe skarpety nie do pary to tylko symbol. Symbol, który nam przypomina, że nie musimy być tacy sami, żeby do siebie pasować, że będąc różnymi, możemy się pięknie uzupełniać, że wyglądając inaczej, możemy tworzyć spójną całość.  Założenie skarpet nie do pary to również świetna okazja do rozmowy z kimś, kto być może ze zdziwieniem przygląda się twoim "niepasującym do siebie" skarpetom oraz obalania stereotypów na temat osób z zespołem Downa.

            Poprzez obchody tego dnia, chcemy pokazać naszym uczniom jak bardzo potrzebna jest nasza akceptacja, wsparcie, obecność i otwarte serce dla osób, które różnią się od nas. I za każdym razem spotykamy się ze zrozumieniem ze strony uczniów.

            W tym roku, dzięki życzliwości i  pomocy Rady Rodziców,  nasza nauczycielka plastyki, jedną ze ścian dolnego holu zamieniła w przepiękną łąkę z motylami. W ten sposób chcieliśmy wyrazić naszą wrażliwość, delikatność i otwartość – bo takie właśnie są motyle.

            Dzień za nami, ale kolorowa ściana pozostaje i raduje  nasze oczy.

            Nie zabrakło również kolorowych skarpetek i pięknych motyli, co bardzo nas cieszy.

             

            Ela Bielska – pedagog szkolny